بخش رادیولوژیارائه خدمات به صورت تمام دیجیتال با دستگاه های پیشرفته رادیولوژی فک و صورت:

-   پری اپیکال

-   بایت وینگ ( Bite wing )

-   پانورکس ( پانورامیک )

-   اکلوزال بالا و پایین

-   لترال سفالوگرافی

-   PAسفالوگرافی

-   TMJ دهان باز و بسته

-   PNS( واترز )

-   Reverse Town

-   S.M.V ( هیرتز )

-   F.M ( Full Mouth )

معرفی: امروزه غالبا برای تشخیص و سپس انجام اکثر خدمات درمانی دندانپزشکی، وجود تصاویر رادیوگرافی ضروری و اجتناب ناپذیر است. از آنجایی که مشاهده و معاینه بسیاری از نواحی دهان و دندان نظیر ریشه ها، مسیرهای گذر اعصاب، سینوس ها، غدد بزاقی و دیگر موارد با دید مستقیم ممکن نمی باشد، بنابراین، تهیه تصاویری شفاف و گاها سه بعدی از محل مورد نظر پزشک می تواند ضریب خطر بروز خطا در تشخیص و در مان را به شدت کاهش داده و در عین حال ضریب اطمینان در انجام خدمتی صحیح و با کیفیت را به نحو چشمگیری افزایش دهد. خوشبختانه وجود دستگاه های مدرن و به روز دیجیتال در گروه تخصصی رادیولوژی دهان و دندان مرکز دندانپزشکی شهید دکتر بهرام شکری سبب شده است که میزان اشعه دریافتی در حین پروسه تصویربرداری به حداقل برسد به نحوی که میزان این اشعه بسیار اندک و در محدوده کاملا امن قرار دارد. این در حالیست که در این مجموعه از پوشش های محافظتی دارای سرب جهت حمایت از بافت های حساس به اشعه نیز در موارد مورد نیاز استفاده می شود. تمامی فضای بخش رادیولوژی تحت بالاترین کنترل های بهداشت اشعه توسط سازمان انرژی اتمی و همچنین معاونت درمان و بهداشت وزارت بهداشت و درمان بوده و گزارش سلامت محیط کار به صورت دوره های نظارتی منظم به مرکز دندانپزشکی شهید دکتر بهرام شکری ارایه می گردد. متخصصین رادیولوژی دهان و دندان که علاوه بر گذراندن بیش از 6 سال دوره دندانپزشکی عمومی، موفق به گذراندن دوره سه ساله تخصصی در این رشته شده اند قادر می باشند که بر اساس نیاز و دستور دندانپزشکان و پزشکان مختلف درمانگر در حوزه سر و صورت تصاویر تخصصی رادیوگرافی را تهیه و نتیجه را برای آنها تفسیر نمایند.

به طور کلی سه دسته تصویر رادیولوژی دو بعدی یا معمولی در این بخش تهیه و گزارش می گردد:

  • تصاویر رادیولوژی دندانی شامل، تصویر تک دندان(پری اپیکال)، تصویر گروهی دندانی(بایت وینگ) و یا اکلوزال

  • تصاویر رادیولوژی دندانی – فکی شامل، ارتوپانتوموگرافی((OPG، لاترال سفالومتری، پوستریور- انتریور سفالومتری و...

  • تصاویر از فضاهای اختصاصی موجود در صورت شامل، تصویر اختصاصی از سینوس ها(واترز) و یا تصاویر اختصاصی از غدد بزاقی موجود در دهان و...

بخش رادیولوژی دهان و دندان مرکز دندانپزشکی شهید دکتر بهرام شکری علاوه بر دستگاه های فوق الذکر، دارای دستگاه مدرن و تخصصی رادیولوژی سه بعدی اختصاصی اسکن فک و صورت (CBCT)نیز می باشد. پزشکان متخصصین گوش-حلق و بینی، جراحان فک و صورت، جراحان لثه، ایمپلنتولوزیست ها و متخصصین پروتزهای دندانی و همچنین متخصصین معالجه ریشه دندان می توانند با داشتن چنین تصاویر دقیق سه بعدی نسبت به تشخیص بسیار دقیق و همچنین اقدام به انجام درمان های بسیار حساس و مهم با اعتماد به نفس بیشتری مبادرت ورزند. وجود دستگاه های تصویربرداری سه بعدی جزء لاینفک دندانپزشکی دیجیتال بوده و اصولا یکی از پایه های مهم در طراحی دیجیتال در دندانپزشکی فوق مدرن امروزیست.

نکته مهم:

  • تمامی مادران باردار جهت حضور در بخش رادیولوژی و قبل از هر گونه اقدام به تصویربرداری می بایست حتما وضعیت بارداری خود را جهت انجام مراقبت های ویژه و انجام مشاوره های اختصاصی مورد نیاز با پزشک متخصص زنان به اطلاع متخصص رادیولوژی و همکاران مستقر و حاضر در بخش برسانند.

  • در صورت وجود سابقه ابتلا به بیماری های سیستمیک خاص، بیماری های عفونی و واگیر و یا درگیری با انواع سرطان و بدخیمی حتما موارد را جهت انجام مراقبت های ویژه و رعایت سلامت شما و دیگر کسانی که در محیط قرار دارند به اطلاع متخصص رادیولوژی و یا همکاران مستقر و حاضر در بخش برسانید.

واحد فتوگرافی تخصصی دندانپزشکی:

این واحد مستقر در طبقه اول، در حد فاصل بخش های ارتودنسی و ترمیمی می باشد. در بسیاری از خدمات پزشکی و دندانپزشکی با توجه به اهمیت بررسی سیر تغییرات حاصل از درمان ضرورت دارد که از وضعیت استقرار، موقعیت اجزا ناحیه، رنگ، سایز و شکل اندام ها مدارکی تهیه و ثبت شود تا پزشک متخصص بتواند ضمن بهره گیری از آنها جهت انجام بررسی های فنی خود، امکان ارزیابی سیر درمان را پس از انجام اقدام درمانی خود را نیز داشته باشد. در درمان های زیبایی دندانپزشکی مانند لامینیت و ونیرینگ و یا تغییر سایز، شکل و رنگ دندان ها، درمان ارتودنسی، درمان های جراحی فک و صورت نظیر جراحی های ارتوگناتیک، لب، بینی، پلک و یا هر گونه مداخله زیبایی در نسج نرم و سخت صورت و همچنین در درمان های زیبایی لثه و اقدامات درمانی پروتزهای دندانی - فکی وجود این تصاویر در غالب موارد ضروری و تهیه آن اجتناب ناپذیر است. فتوگرافیست های مستقر در مرکز دندانپزشکی شهید دکتر بهرام شکری قادر می باشند در محیطی آرام و در نهایت رعایت کنترل عفونت نسبت به تهیه تصاویر فتوگرافی از داخل و خارج دهان بنا به درخواست اختصاصی پزشکان معالج اقدام نمایند. این تصاویر در سایزهای مختلف چاپ شده و امکان ارسال آنها به صورت الکترونیک نیز فراهم می باشد.

 
امتیاز دهی
 
 

.کلیه حقــوق این وبسایت بــرای دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله محفوظ می باشد