بخش تریاژ و تشخیصبخش تشخیش و تریاژ :

واحد تریاژ

اولین گام جهت معرفی شما به بخش های درمانی، تشکیل یک پرونده سلامت دهان و دندان می باشد که در این مرکز به صورت کاملاً الکترونیکی انجام می شود.مراجعینی که در این مرکز پرونده درمانی ندارند و مراجعه اولی هستند، با مراجعه به همکار مستقر در واحد پذیرش و ارائه اطلاعات شناسایی اولیه خود شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ و محل تولد و دیگر اطلاعات لازم، اقدام به تشکیل پرونده درمانی خود می نمایند. در گام دوم پس از فراخوان مراجعین توسط واحد تریاژ، همکاران این بخش  با پرسش از بیمار، بیماری های سیستمیک و ملاحظات درمانی احتمالی، اولویت درمان و رادیولوژی)گرافی های) لازم جهت تشخیص را در پرونده درج نموده و مراجعین را جهت مراجعه بخش رادیولوژی و سپس بخش تشخیص راهنمایی می کنند، مراجعین پس از انجام تشخیص و صدور طرح درمان توسط دندانپزشک بخش تشخیص، با مراجعه مجدد به واحد تریاژ، برگه پرینت شده طرح درمان خود را یه همراه راهنمایی های لازم که شامل شماره و ناحیه دندان، مدت زمان احتمالی درمان، هزینه و موارد دیگر می باشد را از این واحد دریافت می نمایند.

دندانپزشک بخش تشخیص در گام نخست به درخواست و علت اصلی مراجعه بیمار به کلینیک گوش داده وسپس بر اساس پرسش هایی که از سابقه پزشکی و دندانپزشکی بیمار می نماید، اقدام به ثبت داده های مهم جهت کمک به تصمیم سازی بعدی در ارایه راه حل های درمانی در پرونده الکترونیک سلامت بیمار می کند. سپس به معاینه بالینی دهان بیمار پرداخته و حتماً جهت مطالعه انساج داخلی نظیر ریشه ها و استخوان ها اقدام به تجویز تصاویر رادیولوژی می کند. نتیجه تمامی این فرآیندها، تهیه فهرستی از نیازهای درمانی اولویت بندی شده برای درمان، بهبود و ارتقاء سطح سلامت دهان و دندان های بیمار می باشد. لازم بذکر است در مواردی که دندانپزشک متخصص بیماری های دهان و دندان به علایمی از بیماری های سیستمیک، عفونی و یا خطرناک مواجه شود، ضمن انجام نمونه برداری(بیوپسی)، حتماً بیمار را برای معاینات تخصصی تر به گروه های تخصصی تشخیصی – طبی ارجاع می دهد. در پایان، این پزشک تمامی موارد تشخیص داده شده را به زبانی ساده و قابل فهم برای بیمار توضیح داده و وی را پس از اخذ موافقتش جهت دریافت خدمات مورد نیاز، به گروه های درمانی ارجاع می دهد.

 پزشک متخصص تشخیص بیماری های دهان و دندان، دندانپزشک متخصصی است که پس از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی خود در دانشگاه، دوره آموزشی تخصصی را نیز گذرانده و در زمینه شناخت انواع بیماری ها و علایم مختلف بروز اختلال در مخاط دهان و بافت های مختلف نرم و سخت موجود این ناحیه به مهارت عالی دست یافته است. شناسایی زودرس علایم پیش سرطانی و سرطان در ناحیه دهان، ضایعات مخاطی، زخم و آزردگی های بافتی، کیست های دندانی-استخوانی در کنار تشخیص دندان های نهفته، دندان های اضافه و یا کمبود دندان و همچنین تعیین پوسیدگی های دندانی و بیماریهای ریشه، لثه، زبان و غدد بزاقی همگی از مسئولیت های متخصص تشخیص بیماری های دهان و دندان می باشد.

نکات مهم:

  • وظیفه دندانپزشک بخش تشخیص، تهیه فهرستی از نیازهای درمانی بیمار با توجه به درخواست اصلی بیمار و آگاه سازی وی از دیگر نیازهایی است که ممکن است بیمار از وجود و یا میزان اهمیت آن مطلع نباشد. بنابراین، اقدام به انجام هر گونه ارائه خدمت درمانی منوط به موافقت بیمار می باشد.

  • از آنجایی که هریک از موارد تشخیصی ارجاع داده شده به بخش های درمانی توسط دندانپزشک بخش تشخیص، حتما توسط دندانپزشک درمانگر هریک از بخش های تخصصی، مجدداً مورد معاینه دقیق قرار می گیرد، بنابراین تشخیص نهایی جهت انجام هر اقدام درمانی بعهده دندانپزشک درمانگر می باشد که عهده دار مسئولیت انجام درمان است.

  • همواره امکان مشاوره و یا معاینه مجدد با دندانپزشک متخصص تشخیص بیماری های دهان و دندان برای بیمار حتی پس از دریافت خدمت درمانی محفوظ بوده و این کار می تواند به صورت دوره ای صورت پذیرد.

معاینات زیر جهت مراجعین دارای بیماری های دهان و دندان به بخش تشخیص انجام می گیرد:

  • معاینه دندان: تمام سطوح دندانی، بررسی دندان های رویش نیافته، بررسی وجود جرم و مشکلات لثه و سایش دندانی

  • معاینه مخاط دهان: مخاط کام نرم و سخت، زبان و کف دهان، مخاط باکال (گونه)

  • ساختارهای وابسته: غدد بزاقی و غدد لنفاوی . روابط فکین و مفصل tmj

  • چکاپ کامل

  • چکاپ محدود به درخواست ببمار

 
امتیاز دهی
 
 

.کلیه حقــوق این وبسایت بــرای دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله محفوظ می باشد