بخش ترمیم

ترمیم یا پرکردگی

ممکن است دندانپزشک توصیه کند برای ترمیم دندانی که دچار پوسیدگی، لب پر شدگی، ترک ‌خوردگی یا تغییر رنگ شده است و یا برای پر کردن قسمت های خالی شده دندان برنامه درمانی داشته باشید. ابتدا دندانپزشک با معاینه دهان مشکل دندانپزشکی شما را تشخیص می‌دهد. ممکن است برای تأیید تشخیص از آزمایش‌های مکانیکی و رادیوگرافی (عکس پرتوی ایکس) استفاده نماید تا دندان را آنالیز کند. برخی درمان‌های دندانپزشکی ترمیمی بسیار کم تهاجمی هستند و تنها ظرف یک جلسه کوتاه درمانی انجام شود و برخی دیگر پیچیده بوده و ممکن است به چند جلسه درمانی نیاز داشته باشند. پر کردن دندان با دو ماده شامل آمالگام و کامپوزیت برای ترمیم سطح دندان انجام می‌شود که از آمالگام بیشتر در دندان های انتهای فک که در معرض دید قرار ندارند و زیبایی آنها مهم نیست اما مقاومت ترمیم اهمیت زیادی دارد، استفاده می‌شود. مواد پر کننده کامپوزیت از رزین هم رنگ دندان ساخته می‌شوند و در دندان های جلویی که در معرض دید قرار دارند استفاده می‌شوند. برای برخی افراد که زیبایی اهمیت بیشتری نسبت به دوام برای آن ها دارد،ترمیم دندان های عقبی نیز با استفاده از رزین کامپوزیت ترمیم می شود، تا هنگامی که دهان خود را باز می‌کنند ترمیم دندان شان مشخص نشود.

ترمیمی و زیبایی:

پزشکان متخصص ترمیمی وظیفه دارند که دندانهایی که دارای پوسیدگی دندانی هستند را مداوا نمایند. آن ها به کمک مواد اختصاصی ترمیم دندان نظیر کامپوزیت یا مواد همرنگ دندان و یا آمالگام که ماده ای با نمای نقره ای و فلزی است اقدام به ترمیم دندان های پوسیده می نمایند. دندان ها بر حسب میزان درگیری پوسیدگی، در سطوح متفاوتشان طبقه بندی شده و در واقع این سطح و حجم پوسیدگی است که سبب می شود متخصص ترمیمی تکنیک ترمیم دندان را انتخاب و متناسب با نیاز بیمار تغییر دهد.

از دیگر اقدامات تخصصی در این بخش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ونیر دندانی با کامپوزیت:

بیمارانی که از بد رنگی یا بدشکلی دندان های جلویی خود شکایت دارند با کمک این روش می توانند در یک جلسه ملاقات متخصص ترمیمی و زیبایی اقدام به زیبا سازی این دندان ها نموده و از لبخندی زیبا بهره ببرند. در این روش دندان ها حداقل تراش را می خورند و نیازی به مداخلات لابراتواری ندارد.

بلیچینگ

 پروسه ای شیمیایی است که به منظور سفید کردن دندان ها استفاده می شود و بسیار  محبوب و متداول است.

برخی افراد برای از بین بردن لکه های دندانهایشان از بلیچینگ استفاده می کنند در حالی که دیگران تنها برای سفید تر کردن دندان ها از آن استفاده می کنند.

تغییر رنگ روی مینای دندان اتفاق می افتد و می تواند علل مختلفی داشته باشد مانند برخی داروها، قهوه، چای و سیگار و ...

تغییر رنگ همچنین می تواند ارثی یا به دلیل بالا رفتن سن باشد.

بلیچینگ می تواند توسط دندانپزشک و در مطب وی انجام شود و یا زیر نظر دندانپزشک و در منزل انجام شود.

بسیاری از بیماران انجام بلیچینگ در منزل را به دندانپزشکی ترجیح می دهند زیرا در منزل راحت ترند درمان زمانی آغاز می شود که دندانپزشک قالبی سفارشی برای دندان هایتان می سازد تا مطمئن شود که مقدار ماده ی سفید کننده که قرار است استفاده شود، صحیح  است و دندان ها به طور کامل در تماس با ماده ی بلیچینگ قرار می گیرند.

معمولا سفید کردن دندان ها در منزل با توجه به میزان سفیدی مطلوب برای هر بیمار، بین ۲ تا ۴ هفته می انجامد.

برای سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشک، بیمار لازم است یک یا چند بار به دندانپزشک خود مراجعه کندهر جلسه ۴۵ دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد.

در این فرآیند متخصص ترمیمی و زیبایی با بهره گیری از مواد و یا دستگاه های تابش نور ویژه و یا حتی لیزر می توانند رنگ دندان ها را تاچند درجه روشن تر نمایند. در روشی دیگر، دندانپزشک متخصص با قالبگیری از دهان بیمار اقدام به ساخت یک قالب اختصاصی و منطبق بر قوس دندانی بیمار نموده و سپس به بیمار مواد سفیدکننده دندان را داده و پس از آموزش وی، این امکان را برای بیمار فراهم می نماید که وی بتواند در منزل توسط خودش اقدام به سفید کردن دندان هایش بنماید.

ونیر کامپوزیت

ونیر لایه ی بسیار نازکی از مواد است که روی سطح دندان قرار داده می شود تا ترک و شکستگی های دندان را برطرف کند و یا ظاهری زیبا به آنها ببخشد این ونیرها یا از جنس پرسلین و یا رزین کامپوزیت می باشند

رزین ماده ی مایعی است که می تواند تبدیل به جامدی سخت و دائمی شود

این ماده به دلیل توانایی در پیوند قوی با دندان و همچنین رنگ دندان بودن، در دندانپزشکی بسیار پر کاربرد است این ونیر ها  مستقیما روی دندان قرار می گیرند و توسط دندانپزشک شکل می گیرند و سپس با اشعه مخصوص محکم می شوند

خدمات ارائه شده به بیماران:

۱.       ترمیم دندان ها با مواد همرنگ دندان(کامپوزیت) و آمالگام در وسعت و سطوح مختلف

۲.       ترمیم دندان های به شدت تخریب شده و در نتیجه حفظ نسج باقی مانده وسالم دندان تا حد ممکن

۳.       نگهداری دندان هایی که  به هر دلیل ماندگاری آن ها از سایر بخش های درمانی کلینیک درخواست شده باشد

۴.       انجام درمان های تخصصی زیبایی از جمله بستن فاصله diastema ، ونیر کامپوزیت

۵.       سفید کردن دندان ها (bleaching):

         دندان های زنده به صورت درمان در منزل (home) یا به صورت چند جلسه ای در درمانگاه (office)

         دندانهای غیر زنده

 • جایگزینی آمالگام با مواد همرنگ دندان

 • Inlay and Onlay

 • بستن فضاهای بین دندانی (دیاستما)

 • ونیرینگ

 • لامینیت

 • Fiber Resin Composite (FRC)

مراقبتهای پس از ترمیم آمالگام:

 

 1. پس از ترمیم آمالگام حداقل تا 2 ساعت از خوردن و آشامیدن خودداری نمایید و تا 24 ساعت از سمت دیگر برای جویدن غذا استفاده شود.

 2. احساس درد در ناحیه ترمیم شده در ساعات اولیه پس از ترمیم طبیعی است بعلاوه ممکن است دندان تا چند هفته نسبت به سرما و یا گرما حساس باشد که معمولا این حساسیت در هفته های آتی روند کاهشی خواهد داشت. اگر حساسیت دندان با گذشت زمان کمتر نشود با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

 3. در صورتیکه سطح ترمیم شده بسیار وسیع باشد مثل آمالگام کراون (پوشش کامل تاج دندان با آمالگام) جهت رعایت وارد کردن فشار حداقلی به دندان ترمیم شده، به دستورات دندانپزشک خود دقت نمایید.

 4. در دنانهایی با پوسیدگی عمیق ابتدا سعی می شود بوسیله درمان ترمیمی (که درمان مناسبتری است) معالجه انجام شوداما در صورت بروز درد شدید و مداوم، درمان ریشه ضرورت می یابد.

 5. پس از بر طرف شدن بی حسی در صورتیکه در دندان خود احساس بلندی میکنید از وترد کردن فشار بر روی دندان ترمیم شده اجتناب کرده و برای اصلاح آن حتمات به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 6. هرگونه درمان دندانپزشکی نیاز به پیگیری های سالیانه دارد لطفا به دستورات دندانپزشک خود در مورد ملاقاتهای سالیانه حتما عمل نمایید.. این مر از ظهور پوسیدگی های جدید حتی الامکان جلوگیری خواهد کرد.

مراقبتهای پس از ترمیم کامپوزیت (ماده همرنگ دندان):

 

 1. علاوه بر احساس درد و حساسیت طی روزها و هفته های اولیه پس از ترمیم بهتر است بیمار تا 24 ساعت از مصرف مواد غذایی حاوی رنگدانه مانند چای، قهوه، شکلات، نوشابه، غذاهای حاوی سبزی یا زعفران و ... خودداری نمایید.

 2. در مورد پوشش کامل تاج دندان توسط کامپوزیت (کامپوزیت کرتون) جهت وارد نمودن حداقل فشار به ناحیه ترمیم شده به دستورات دندانپزشک توجه شود.

مراقبتهای پس از ترمیم های زیبایی

 

 1. درد در ساعات اولیه و حساسیت به سرما و یا گرما طی روزهای آتی طبیعی است.

 2. بیناران باید حتما تا 24 ساعت از خوردن ترکیبات رنگی _چای، قهوه، نوشابه، کاکائو، سبزی، زعفران و...) اجتناب کنند.

 3. بیماران باید جهت وارد آوردن فشار به دندانهای جلو حین غذا خوردن به توصیه های دندانپزشک خود توجه کنند ( برخی عادات ممانند تخمه شکستن بسیار مضر هستند).

 4. در بیماران سیگاری احتمال تغییر رنگ دندانهای  ترمیم شده بسیار زیاد است.

 5. بیمار باید در مورد نحوه مسواک زدن به دستورات دندانپزشک توجه کند. مسواک زدن با نیروی زیاد بطور افقی مناسب نیست.

 6. در مورد سفید کردن دندانها بیمار باید از سیگار کشیدن یا خوردن ترکیبات رنگی در طی دوره درمان خوداری کند. استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت به کاهش حساسیت دندانها در طی دوره درمان کمک می کند و در صورت حساسیت شدید نیاز به مشاوره با دندانپزشک خود خواهید داشت.

 
امتیاز دهی
 
 

.کلیه حقــوق این وبسایت بــرای دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله محفوظ می باشد