بخش کشیدن دندان و جراحی فک و صورت

بخش کشیدن دندان و جراحی فک و صورت

وقتی شما دندانی دارید که باید کشیده شود، دندانپزشک ابتدا ناحیه را کاملاً بی‌حس می‌نماید تا شما احساس ناراحتی ننمائید. پس از کشیدن دندان، دندانپزشک به شما می‌گوید که چه رژیم غذایی را باید رعایت کنید. در اغلب موارد میزان خونریزی نرمال است. از هر چیزی که ممکن است مانع بهبودی طبیعی شود، خودداری کنید. معمولاً بهتر است تا 24 ساعت، سیگار نکشید. دهانتان را به شدت با آب نشویید و از نی برای نوشیدن مایعات استفاده نکنید. این کارها باعث جابجا شدن لخته و تأخیر در بهبود می‌شود. در چند روز اول، اگر شما باید دهانتان را با آب بشویید، این کار را به آرامی انجام دهید. برای پیشگیری از بروز تورم در ناحیه، یک پارچه سرد یا کیف یخ را در روی ناحیه قرار دهید. در مورد داروهایی که برای کنترل درد می توانید استفاده نمائید، از دندانپزشکتان سؤال کنید. شما می‌توانید سایر دندان ها را مطابق معمول مسواک زده و نخ بکشید، ولی دندان مجاور دندان کشیده شده را تمیز نکنید.

اگر دندان عقل ساده باشد به روش متداول کشیدن دندان، کشیده می‌شود اما درصورتی‌که دندان عقل نهفته باشد، برای کشیدن آن نیاز به عمل جراحی وجود دارد.

وقتی‌که دندان عقل ساده باشد، بدون نیاز به هیچ‌گونه عمل جراحی و به‌طور معمولی تحت یک بی‌حسی موضعی کشیده می‌شود.

وقتی دندان عقل نهفته باشد یا اینکه کشیدن آن به روش معمولی دشوار باشد، برای کشیدن دندان عقل به عمل جراحی نیاز است.

عمل جراحی دندان عقل می‌تواند تحت یک بی‌حسی موضعی یا بیهوشی کامل انجام شود. در بی‌حسی موضعی، جراح بی‌حس‌کننده‌ی موضعی را به بیمار تزریق می‌کند و پس ‌از اینکه محل جراحی بی‌حس شد، شروع به انجام کار می‌کند.

در محل جراحی یک شکاف یا برش ایجاد می‌شود و استخوان و ریشه دندان نمایان می‌شود. در برخی موارد ممکن است نیاز باشد استخوان دندان نیز کشیده شود تا بتوان دندان عقل را بالا آورد و کشید. همچنین ممکن است برای سهولت در کشیدن دندان عقل، لازم باشد دندان عقل را برش داد.

هنگامی‌که دندان عقل نهفته با موفقیت کشیده شد، محل جراحی با آب تمیز می‌شود. برای بخیه کردن محل جراحی از بخیه‌ی قابل‌جذب یا غیرقابل جذب استفاده می‌شود. در برخی موارد ممکن است نیازی به بخیه کردن محل جراحی نباشد.

متخصصان جراح فک و صورت درحقیقت دندانپزشکانی هستند که پس از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی خود در دانشکده های دندانپزشکی یک دوره کامل و جامع جراحی بیمارستانی بالغ بر 4 سال را تحت نظر اساتید مختلف در بیمارستان گذرانده و امکان انجام هر گونه مداخله جراحی در ناحیه دهان، فک و صورت را می یابند.

 

این متخصصین در حوزه خدمات سرپایی در ناحیه دهان و فک، می توانند نسبت به خارج نمودن دندان های نهفته در زیر لثه و یا محبوس شده در داخل استخوان مانند دندان های عقل، حذف ریشه های عفونی و یا درمان کیست های مختلف ایجاد شده در داخل فک و همچنین جراحی های اختصاصی نظیر، حذف انتهای ریشه دندان با هدف حفظ الباقی ریشه و تاج و یا ایجاد دسترسی به دندانهای نهفته ای نظیر دندان نیش که متخصص ارتودنتیست در نظر دارد آن را به کمک مکانیک های ارتودنسی به محل اصلی اش جابجا نماید را انجام دهد.

متخصصین جراح فک و صورت قادرند که ریشه هایی که به هر دلیلی در فضای سینوس های فک بالا فرو رفته و خارج کردن آنها مشکل می باشد را خارج نمایند و یا بافت های اضافی و مزاحمی را که ممکن است برای بیمار اذیت کننده بوده و یا در شستن دست دندان های افراد سالمند و یا دارای دست دندان ایجاد اختلال کرده است را حذف نمایند. این متخصصین باتوجه به دانش بالای خود قادرند در نواحی بی دندان ایمپلنت گذاشته و بیمار را برای برخورداری از دندان هایی با قابلیت مشابه با دندان اولیه خود کمک کنند. آن ها در مواقعی که مشاهده می کنند استخوان ناحیه جهت انجام و تحمل ایمپلنت دارای ارتفاع، عرض و شکل مناسب نیست با استفاده از تکنیک های تخصصی و بهره گیری از مواد زیست سازگار ویژه (بایو متریال) می توانند که استخوان ناحیه را بازسازی، تقویت و ساماندهی کنند به نحوی که طول عمر ایمپلنت گذاشته شده را به میزان بالایی افزایش دهند. عمل افزایش ارتفاع حفره دندانی در نواحی دندانی فک بالا در مجاورت فضای سینوس ها که می بایست با بالا بردن کف حفره سینوس انجام شود و اصطلاحا به آن سینوس لیفتینگ می گویند یکی دیگر از اقدامات تخصصی است که توسط این متخصصین برای افزایش کیفیت نصب ایمپلنت انجام می شود.

خدمات قابل ارائه به مراجعه کنندگان

 • معاینه بالینی همراه با تطبیق مدارک پاراکلینیکی نظیر رادیوگرافی و آزمایش ها

 • حذف دندان های غیرقابل نگهداری و عفونی

 • حذف ریشه های عفونی باقی مانده در استخوان فک

 • حذف دندان های عقل روییده، نیمه روییده و یا نهفته در لثه و یا مدفون در استخوان

 • درناژ و درمان آبسه ها و حذف کانون های عفونی حاد یا مزمن در ناحیه دهان

 • جراحی انتهای ریشه دندان جهت حذف آبسه های عفونی انتهای ریشه

 • ایجاد دسترسی به دندان های نهفته جهت کمک به رویش آنها توسط درمان ارتودنسی

 • تقویت استخوان نگهدارنده دندان به کمک مواد زیست سازگار

 • پیوند استخوان از نسوج گرفته شده از خود بیمار جهت بهبود ساختار استخوان ناحیه

 • تمامی فرآیندهای همراه با جراحی نسج سخت و نرم لازم جهت اصلاح فرم و اندازه استخوان محل استقرار پروتزهای دندانی مختلف

 • برداشت نسوج نرم و یا سخت مزاحم در داخل و خارج دهان

 • تهیه نمونه از نسوج جهت ارسال به آزمایشگاه های تشخیص طبی و پاتولوژی

 • انجام جراحی های بیمارستانی ارتوسرجری جهت درمان اختلالات اسکلتی صورت

 • جراحی ضایعات پاتولوژیک از قبیل کیست ها و تومورهای فکی

آموزش مراقبتهای پس از انجام درمان

مقدار معینی از خونابه بعد از عمل اشکالی ندارد. همچنین، خونریزی کم، تورم، ترشحات خونی یا قرمزی دهان امری غیرمعمول نیست.

در صورتی که خونریزی زیادی وجود دارد، ابتدا دهان را بشویید و لخته‌های قبلی را از توی دهان بیرون بیاورید، سپس یک گاز استریل را روی محل زخم

بگذارید و به مدت 30 دقیقه محکم روی آن فشار دهید. اگر لازم بود دوباره این کار را انجام دهید
.

اگر خونریزی ادامه پیدا کرد یک چای کیسه‌ای خیس را به مدت 30 دقیقه روی محل زخم فشار دهید. تانیک اسید موجود در چای کیسه‌ای با تنگ کردن

عروق خونی منجر به تشکیل لخته‌های جدید می‌شود
.

برای به حداقل رساندن خونریزی، هیجان‌زده نشوید، راست بنشینید و از فعالیت اجتناب کنید. در صورتی که خونریزی کاهش پیدا نکرد، با دندانپزشک

تماس بگیرید تا برایتان راه حلی پیدا کند.


تورم اطراف دهان، گونه‌ها، چشم‌ها و اطراف صورت هم غیرمعمول نیست. این تورم واکنش طبیعی بدن به جراحی و ترمیم دندان است.

تورم تا روز بعد از جراحی نمایان نمی‌شود و نهایتاً تا ۳-۲ روز بعد دوام دارد و به حداکثر می‌رسد.

در صورتی که فوراً از کمپرس یخ استفاده کنید تورم ممکن است به حداقل برسد. از کیسه‌ی یخ در آن سمت صورت که جراحی انجام شده استفاده کنید.

کیسه‌ی یخ را باید هر بیست دقیقه یک بار گذاشت و برداشت. بعد از
۴۸ ساعت، یخ تاثیر خاصی ندارد.

در صورتی که تورم و درد فک برای چندین روز ادامه پیدا کرد، نگران نشوید؛ این هم واکنش طبیعی بدن به جراحی است.

اگر تورم رو به بهبود گذاشت، استفاده از گرمای ملایم برای کاهش تورم مفید است.


 

 
امتیاز دهی
 
 

.کلیه حقــوق این وبسایت بــرای دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله محفوظ می باشد