بخش کودکان

بخش دندانپزشکی کودکان و نوجوانان
:

کلیه خدمات تخصصی رشته دندانپزشکی کودکان در بخش کودکان قابل ارائه به بیماران است. امکان برقراری درمان های دندانپزشکی تحت بیهوشی در بیمارستان شهید شکری امکان پذیر است.

این خدمات تخصصی شامل درمان های ترمیمی--روکش – جراحی – درمان پالپ( عصب دندان ) – ارتودنسی پیشگیری – فضا نگهدارنده ها و فلورایدتراپی است.  

در این بخش متخصصین دندانپزشکی کودکان و نوجوانان، یعنی بچه های از 2 سال تا 12 سال را معاینه و در صورت نیاز درمان می کنند. البته در مورد کودکان با سنین کمتر بویژه در محدوده سه تا شش سال، غالبا پس از معاینه کودک در بخش در صورت عدم همکاری بیمار جهت درمان و با قبول والدین، بیمار جهت انجام درمان به بخش دندانپزشکی تحت بیهوشی و آرام بخشی راهنمایی و ارجاع می شود.پ

دندانپزشک شاغل در بخش کودکان یک دندانپزشک خوب ، برای کودک شما است همچنین او یک انتخاب درست برای نیازهای بهداشت دهان و دندان فرزندتان می باشد.

این دندانپزشکان با عشق و علاقه ای که به کار خود دارند و با طرز رفتار و خلق وخوی مناسب با کودکان ذهن آنها را قبل از شروع درمان نسبت به دریافت خدمات دندانپزشکی آماده سازی می کنند .آن ها می دانند که موفق ترین شیوه های درمان با داشتن لبخند روی لب و به زبان آوردن کلمات مناسب و خوشایند برای کودک به نتیجه دلخواه می رسد .

دندانپزشک کودک شما آموزش های لازم را برای به کار بردن کلماتی مناسب و در سطح درک کودک دیده است. او به خوبی می داند که چگونه نگرانی های کودک را در مورد خرابی دندان و درست کردن آن برطرف کند .

او اولین جلسه را به آشنایی فرزند شما با محیط اختصاص می دهد. سپس بعد از معاینه و عکس برداری از دندان وقت بعدی را تعیین می کند. به این ترتیب کودک شما با محیط درمان بیشتر آشنا شده و از ترس و اضطراب او کاسته می شود .

دندانپزشکان شاغل در بخش کودکان به خاطر آموزشی که دیده اند قادرند بسیاری از شرایط دشوار رفتاری و مشکلات کودک را تشخیص داده و درمان کنند .آن ها مجهز به ابزار و وسایل آرامش کودکان هستند و چگونگی رفتار با کودکان آگاهی دارند .

کودکان در دندانپزشکی ممکن است پاسخ های متفاوتی به نشستن روی صندلی معاینه و نشان دادن دندانشان به متخصص خود داشته باشند. آن ها از محیط نا آشنای درمان احساس اضطراب و ترس دارند. در عین حال ممکن است دندان کودک نیازهای ویژه ای به درمان داشته باشد .از این رو در برخی از موارد ممکن است که دندانپزشک کودک خردسال شما به خاطر عدم همکاری بیمار و دشواری در کنترل فیزیکی آن از آرام بخش یا بیهوشی عمومی استفاده کند.

دندانپزشکان اطفال معمولا از تکنیک های بسیاری برای هدایت رفتاری کودک استفاده می کنند .آن ها به منظور جلوگیری و کاهش  ترس و اضطراب کودک از  صندلی دندانپزشکی  تدابیری اندیشیده اند. به همین دلیل آن ها مواقعی  که ممکن است در دندان کودک  درد و ناراحتی ایجاد شود از روش های هدایت رفتاری خاصی استفاده می کنند. تقویت مثبت و ستایش کودکان که به شیوه ای شیرین بیان می شود می تواند روشی موثر و کارآمد باشد. زیرا اغلب به کودک آرامش می دهد و باعث ترغیب بیشتر آنها به همکاری می شود .

نشان دادن وسایلی که به منظور درمان دندان کودک استفاده می شود با بکار بردن کلماتی که مفهوم آن برای کودک آسان باشد از دیگر موارد ی است که باعث کاهش ترس و اضطراب در کودک می شود، همچنین دندانپزشکان ممکن است تن و یا حجم صدای خود را در گفتگو با کودک تغییر دهند و یا برای رفع ابهام و ایجاد اعتماد کودک او را  به تماشای کودکان هم سن و سالش که تحت درمان هستند دعوت کنند.

از درمان های رایج در این بخش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فلوراید تراپی:

این فرایند یکی از رایج ترین و مهمترین خدمات پیشگیرانه برای تقویت ساختار مولکولی و ساختاری دندان ها در کودکان است. ماده فلوراید چنانچه به میزان مناسب در اختیار دندان قرار داده شود باعث تقویت بافت دندان در مقابل حل املاح معدنی موجود در مینای دندان و در نتیجه خوردگی و نهایتاً پوسیدگی دندان می شود. در این روش در ابتدا دندان کودک با کمک برس خاصی تمیز شده و سپس در فضایی عاری از رطوبت بزاق، ماده فلوراید به سطح دندان ها مالیده می شود و تاکید می گردد کودک تا یک ساعت از خوردن و آشامیدن اجتناب نماید. تکرار شش ماه یک بار این فرآیند باعث کسب نتیجه ایده آل می گردد اما در کودکانی که پوسیدگی فعال دارند 3 یا 4 ماه یکبار توصیه می شود.

فیشور سیلانت تراپی:

دندان های کرسی یا آسیای تازه رویش یافته دایمی در کودکان، در غالب موارد دارای شیارهای عمیقی است که سبب می شود به علت توانایی محدود کودکان در تمیز نگهداشتن آنها، شانس و احتمال پوسیدگی بالایی داشته باشند. در اینگونه موارد دندانپزشک متخصص کودکان، با آماده کردن این سطوح شیار دار و عمیق و اضافه کردن موادی به این سطوح، آنها را به سطحی صاف و فاقد شیار تبدیل نمایند. این کار منجر به مهر و سیل نمودن سطوح جونده دندان ها شده و در نتیجه ماده غذایی از روی این سطوح لیز خورده و گیر نکند. لازم بذکر است مهمترین نکته قابل ملاحظه در این فرایند، چکاپ دوره ای(شش ماهانه) این سیلانت هاست، چرا که به علت نازکی این مواد شیارپوش، احتمال تکه تکه شدن آن ها وجود دارد. از آنجا که دیده شده در بعضی مواقع بزاق و مواد غذایی از کنار این محل های لب پریده به زیر شیارپوش نشت کرده و باعث پوسیدگی های بزرگ بعدی شده است، بنابراین به والدین توصیه اکید می شود که پس از انجام این خدمت، حتماً کودک را برای اطمینان از سلامت سیلانت دندانش هر 6 ماه یکبار برای معاینه مجدد نزد دندانپزشک معالج بیاورند.

ترمیم دندان های پوسیده شیری یا دایمی:

در صورت مشاهده هر گونه دندان پوسیده در دهان کودک، دندانپزشک متخصص کودکان با کمک وسایلی مخصوص جهت کودکان اقدام به حذف پوسیدگی و ترمیم دندان ها با مواد همرنگ دندان و یا آمالگام می نماید. در بعضی مواقع پوسیدگی به علت شدت و وسعتش وارد فضای مغز یا پالپ دندان شده که در این صورت دندانپزشک می بایست در ابتدا عصب دندان را ترمیم نماید و سپس دندان را پر و ترمیم کند.

درمان پالپوتومی و پالپکتومی دندان:

در مواقعی که کودک با درد شدید و مداوم به دندانپزشک مراجعه می کند، دندانپزشک متخصص مجبور است که به معالجه عصب دندان اقدام کند. اگر در حین درمان دندانپزشک متوجه شود که آلودگی میکروبی فقط محدود به ناحیه تاجی است و ریشه ها درگیر نشده اند، در این صورت وی فقط عصب ناحیه تاجی را حذف نموده و اعصاب ناحیه ریشه را حفظ میکند، به این روش پالپوتومی با حذف مقطعی پالپ ناحیه تاجی دندان می گویند. ولی اگر عفونت به ریشه ها هم رسیده و دندانپزشک مجبور به تخلیه کانال های عصبی ناحیه ریشه هم می باشد، وی می بایست با وسایل خاصی داخل کانال های ریشه دندان ها را نیز تمیز و عاری از عفونت کند، به این روش پالپکتومی و یا حذف کلی پالپ ناحیه تاجی و ریشه ای دندان می گویند.

فضا نگهدارنده:

در صورتی که دندان شیری زودتر از موعد بیفتد و احتمال حرکت دندان های جانبی آن به سمت فضای خالی افزایش یابد، دندانپزشک متخصص کودکان با گرفتن قالب از دهان کودک و تهیه فضانگهدارنده، ضمن حفظ فضای دندان از دست رفته، شانس رویش دندان دایمی زیرین را بالا برده و از نهفتگی دندان دایمی زیرین و یا رویش آن در فضایی نابجا را جلوگیری می کند.

روکش دندان های شیری(S.S.C):

هنگام ترمیم دندان های شیری در صورتی که دندان نسج زیادی از دست داده باشد، بدلیل احتمال شکستگی پرکردگی دندان، از روکش فلزی برای ترمیم دندان استفاده می گردد و تاکید می گردد کودک از مصرف آدامس، شکلات، تافی و خوراکی های چسبنده اجتناب ورزد.

 

 
امتیاز دهی
 
 

.کلیه حقــوق این وبسایت بــرای دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله محفوظ می باشد