بخش پریو


جراحی لثه
:

لثه یکی از مهمترین بافت های ناحیه دهان می باشد، وجود این بافت به قدری مهم و حیاتی است که در صورت بروز بیماری در آن، حیات کلی دندان های ناحیه به خطر می افتد به نحوی که حتی دندان های کاملا سالم و فاقد هر گونه پوسیدگی آن ناحیه، در معرض لقی و حتی کشیده شدن قرار می گیرند. نکته حائز اهمیت در مورد بافت لثه، رعایت بهداشت منظم و روزانه که شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می باشد که تا حد بسیار زیادی از شروع التهاب لثه و بیماری های پیشرفته بافت ها پیرامون دندان ها جلوگیری می کند.

 متخصصین رشته جراحی لثه عهده دار مسئولیت مداوای این بافت مهم می باشند. پریودنتیست یا متخصص جراح لثه، پس از معاینه دقیق وضعیت بافت های نگهدارنده دندان شما شامل، لثه، استخوان پیرامونی دندان، الیاف ظریف موجود بین دندان و استخوان دربرگیرنده ریشه دندان که عامل نگهداری دندان به استخوان است، وضعیت سلامت این بافت ها را ارزیابی کرده و اقدام به تهیه فهرستی از اقدامات پیشگیرانه و یا در صورت نیاز مداخلات درمانی نظیر موارد زیر می نماید:

 • جرم گیری و بروساژ دندان ها با هدف حذف کانون های تجمع میکروب در مجاورت دندان و لثه همراه با آموزش بهداشت از اولین اقدامات پیشگیرانه موثر در حفظ و سلامت بافت های نگهدارنده دندان است.

 • در صورت وجود تحلیل لثه و عریان شدن ریشه که منجر به در معرض قرار گرفتن ریشه با محیط دهان و تشدید روند تخریب می شود، متخصص جراح لثه می تواند با انجام اقدامات درمانی متعددی نظیر؛ پیوند لثه و تقویت بافت های ضعیف شده به کمک مواد زیست سازگار باعث رفع این تحلیل و کاهش تهدید عریانی ریشه دندان شوند. لازم به ذکر است، مداخله جراحی تنها زمانی ممکن است که بیمار همکاری لازم را در زمینه بهداشت داشته باشد، التهاب اولیه لثه کنترل شده باشد و بیمار قول ویزیت های مکرر را بدهد.

 • انجام جراحی های تختصصی پریودنتال با رویکرد حذف عوامل آسیب رسان نفوذ یافته به بخش های عمقی و همچنین اصلاح فرم و شکل استخوان نگهدارنده دندان که در طی زمان به علت هجوم عوامل بیماری زا دچار بد شکلی شده و امکان تخریب های بعدی را تشدید می کنند، به بهبود شرایط لثه کمک نمایند.

 • متخصصین معالجه لثه، با توجه به دانش و تسلط به آناتومی ناحیه قادرند که در صورت نیاز بیمار به درمان ایمپلنت، اقدام به کاشتن بخش ریشه ای ایمپلنت در داخل استخوان فک نموده و بخش بی دندان را بدین نحو آماده دندان دار شدن نمایند.

 • آنها گاهاً بر اساس نیاز به تقویت ساختار و استحکام استخوان ناحیه، اقدامات تکمیلی ویژه ای نظیر؛ افزایش ارتفاع، عرض با کمک مواد زیست سازگار می نمایند که با انجام این کار، امکان بکارگیری از ایمپلنت هایی با قطر و طول مناسبتری را برای بیماران فراهم می آورند. زماني از روش افزایش طول تاج به منظور زیبایی استفاده مي‌شود كه دندان‌هاي شما واقعا طول تاج مناسب دارد اما عمده طول دندان توسط لثه پوشيده شده است. شما مي توانيد از يك پريودنتيست در ارتباط با پروسه اي كه طي آن بتوانند وضعيت لبخند(gummy smile )شما را تصحيح كند كمك بگيريد.در اين وضعيت با وجود طول مناسب تاج چون بافت لثه اي با ارتفاع زیاد وجود دارد، بعضاً دندان كوتاه به نظر مي‌رسد. جهت رفع اين مشكل پريودنتيست جراحي افزايش طول تاج را پيشنهاد مي دهد.

اين جراحي مي‌تواند بر روي يك يا چندين دندان انجام شود و ميزان برداشت بافت لثه و استخوان بستگي به طول لبخند بيمار دارد. هرچه ميزان بيشتري لب بالا برود به جهت ديد ميزان برداشت بافت بايد بيشتر باشد.
پريودنتيست ممكن است جراحي افزايش طول تاج را به جهت ايجاد امكان ترميم بر روي يك دندان پيشنهاد دهد.اگر دندان پوسيده باشد يا زير خط مارجين لثه شكسته باشد يا اين كه ساختار دنداني براي يك پروتز( روكش دندان) ناكافي باشد، باز هم نياز به اين جراحي است. جراحي افزايش طول تاج حد استخوان و لثه را در حدي قرار مي‌دهد كه مقدار بيشتري از دندان به جهت درمان‌هاي ترميمي در اختيار قرار گيرد.

با اين جراحي ساختار مناسب تری از دندان برای کارهای ترمیمی و پروتزی در اختیار متخصصین ترمیمی یا پروتز قرار می گیرد و درمان های با طول عمر بالاتر و ماندگارتری البته با رعایت بهداشت از جانب بیمار، به ارمغان خواهد داشت. ايجاد يك خط لبخند جديد و زيبا و افزايش سلامتي بافت لثه، كليدهاي اصلي جويدن و تكلم همراه با افزايش راحتي و اعتماد به نفس است.


 

مراقبت های بعد از جراحی لثه در 24 ساعت  اول                                                         

 
 • سعی کنید در 24 ساعت اول فقط استراحت کنید و از انجام فعالیت های بدنی شدید، خودداری کنید.

 • معمولا پس از، از بین رفتن بی حسی شما در لثه احساس درد و سوز ش می کنید که امری طبیعی می باشد، برای کاهش درد از مسکن هایی که متخصص دندانپزشکی تجویز کرده است استفاده کنید.

 • از مسکن هایی که پزشکتان تجویز کرده استفاده کنید، این مسکن ها علاوه بر اینکه درد شما را کاهش می دهند، از التهاب و عفونت هم جلوگیری می کنند.

 • از کمپرس یخ استفاده کنید، پس از جراحی لثه به مدت چند ساعت به صورت متناوب کمپرس یخ را بر روی صورت خود قرار دهید.

 • از نوشیدنی های سرد مانند شیر سرد، برای خنک کردن محیط دهان استفاده کنید.

 • از خوردن غذاهای تند، با ادویه زیاد، داغ، جویدنی و … خودداری کنید، سعی کنید از سوپ های خنک استفاده کنید.

 • معمولا پس از جراحی صورت شما کمی متورم می شود، که ظرف یک تا دو روز این تورم از بین می رود، اما اگر تورم از بین نرفت و تشدید شد یا آزار دهنده بود حتما با پزشک معالجتان مشورت کنید.

 • پزشکان معمولا از یک ماده خمیر مانند به عنوان پانسمان استفاده می کنند، در واقع از این پانسمان برای جلوگیری از درد و ترمیم لثه استفاده می کنند، که ممکن است حضور آن در دهانتان کمی آزار دهنده باشد، سعی کنید تحت هیچ شرایطی با پانسمانتان بازی نکنید. پانسمان تقریبا یک هفته پس از جراحی و توسط پزشک باید برداشته شود.

 • در روز اول جراحی و مخصوصا در 24 ساعت اول از فعالیت های دهانی نظیر تف کردن، مسواک زدن، استفاده از دهانشویه به شدت خودداری کنید.

 • تقریبا تا 4-5 ساعت پس از جراحی رنگ بزاق دهان صورتی می شود، که امری کاملا طبیعی می باشد و نشانه خونریزی نیست، اما اگر احساس کردید که لثه شما دچار خونریزی شده است، یک گاز استریل را در محل خونریزی قرار دهید تا خونریزی قطع شود. اگر به هر دلیلی خونریزی شما قطع نشد و یا شدت آن زیاد بود، حتما به پزشک معالجتان مراجعه کنید.

مراقبت های پس از جراحی لثه پس از روز اول

 • اگر پزشک شما بنا به صلاحدید، از خمیر جراحی استفاده نکرد، شما می توانید پس از روز دوم به آرامی و با کمک یک مسواک نرم، دندان هایتان را مسواک کنید.

 • از روز دوم جراحی برای جلوگیری از تجمع باکتری ها شما می توانید از ترکیب آب و نمک برای شستشوی دهانتان استفاده کنید، البته محلول سرم نرمال سالین  را هم می توانید جایگزین آب و نمک کنید، البته در این مورد حتما با پزشکتان مشورت کنید.

 • تا چند روز پس از جراحی از نوشیدن آبمیوه هایی مانند آب پرتقال جدا خودداری کنید.

 • شما از روز دوم جراحی می توانید فعالیت های خود را آغاز کنید، البته توجه داشته باشید که از انجام فعالیت هایبدنی شدید مانند ورزش کردن و دویدن تا چند روز خودداری کنید.

مراقبت های پس از براشتن بخیه های لثه

 • پس از برداشتن بخیه، دندان ها را با یک مسواک نرم به آرامی مسواک کنید، سعی کنید مسواک را فقط روی دندان ها حرکت دهید و از برخورد مسواک با لثه ها جلوگیری کنید.

 • پس از برداشتن بخیه ها حتما از نخ دندان استفاده کنید، پلاک های میکروبی که منجر به بروز بیماری های لثه می شوند، با کمک نخ دندان حذف می شوند.

 • مطابق با تجویز پزشک از دهانشویه استفاده کنید.

 • استعمال دخانیات منجر به تحریک لثه ها می شود، در واقع نیکوتین موجود در سیگار اثرات ایمونولوژیک دارد که منجر به تاخیر در التیام و بهبود لثه ها می شود، بنابراین سعی کنید حداقل تا 6 هفته پس از جراحی لثه از استعمال دخانیات خودداری کنید.

 • آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشکتان را به طور مرتب مصرف کنید.

 • سعی کنید بهداشت دهان و دندانتان را به صورت جدی رعایت کنید.

 • به طور منظم جهت معاینه مجدد و جرم گیری دندان ها به پزشکتان مراجعه کنید.

 
امتیاز دهی
 
 

.کلیه حقــوق این وبسایت بــرای دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله محفوظ می باشد